10 Şub 2012

RADİKAL YAZARI "DİN"DEN ÇIKTI


Gazeteci Yıldırım Türker; kendisinin, eşinin ve oğlunun nufüs kağıdındaki "DİN" hanesindeki "İSLAM" ibaresini kaldırdı.
Konuyla ilgili Bir Gün gazetesinde çıkan haberi yayınlıyoruz:
Gazeteci Yıldırım Türker, nüfus kağıdının "DİN" hanesindeki "İSLAM" ibaresini kaldırdı. Zoraki "Müslüman" olmakistemiyormuş. Sadece kendinin de değil, eşinin ve 10 yaşındaki oğlunun kimliğinden din hanesini sildirmiş. Bu adımı köşesine taşıyan Türker, oğlundan Başbakan'ın "dindar" olduğunu sakladığını da söylemiş.
Sebebini de şöyle izah etmiş: "Ben ondan Başbakan'ın dindar olduğunu bile saklıyorum. İzin vermem ya, bir güntelevizyondaki bir konuşmasına rast gelirse dindarlardan ve din fikrinden korkup soğumasın diye. Müslüman olmanın ve bunu hayata kalkan etme yolunun kibir, nefret ve düşmanlık duygularından geçtiğini sanmasın diye. "
OKULA DİLEKÇE VERDİ
Nüfus kağıtlarındaki din hanesi sildirdikten sonra 10 yaşındaki oğlunun okuluna bir dilekçe verdiğini aktaran Yıldırım Türker, okul yönetiminden oğlunun "din dersinden" muaf tutulmasını istemiş. Ancak aldığı yanıtolumsuz olmuş. Bunun üzerine dava açmış o davayı da kaybetmiş. ŞimdiDanıştay'a taşımayı dünüyor davayı. Orada da kaybederse AİHM'e kadargidecek.
Yıldırım Türker oğlu için verdiği "din dersi" mücadelesi aktardıktan sonra diyor ki;
"Ateist olmak için de mücadele mi edeceğiz?
İslam dini, genetik olarak mı yayılır? Bu genetik zincirden kopabilmek içinkaç halka gerekmektedir? Dini inanışı olmayan kaçıncı kuşak Müslüman yaftasından kurtulabilir? Benim ve çocuğumun Müslüman olduğuna devlet nasıl karar verebilir?
Şahsen oğlumun anlamlandıramadığı, bu konudaki sıkıntısını dile getirdiği Müslümanlık eğitimi onu hizaya getirmek için mi dayatılıyor? Hangi hizaya? Ateist olma hakkı için de devletle mücadeleye girmek zorunda mıyız?
DİNSİZ DÜNYA HAKKIMI SAVUNACAĞIM
Yıllardır dindar olma hakkım destekleyen, başörtüsüne özgürlük çağıran yazılar yazdım. Şimdiki hükümetin üstüne 'Asıl Müslüman biziz' diye yürüyen Kemalist vahşilerin karşısında durdum. Yine dururum. Ama dinsiz kalma hakkımı, çocuğumu dinden arındırılmış bir dünyada büyütme hakkımı da aynı şevkle savunacağım.
ZOR KULLANARAK MÜSLÜMAN OLMA
Ama şurası kesin; oğluma zor kullanarak Müslüman olmanın yordamlarını öğretmek isteyen devletin karşısında kıyameti koparacağım. Ben ondan Başbakan'ın dindar olduğunu bile saklıyorum. İzin vermem ya, bir güntelevizyondaki bir konuşmasına rast gelirse dindarlardan ve din fikrinden korkup soğumasın diye. Müslüman olmanın ve bunu hayata kalkan etme yolunun kibir, nefret ve düşmanlık duygularından geçtiğini sanmasın diye.

Hiç yorum yok: